På grund av jordbävningen som drabbade Nepal i april blev det ett något modifierat program som genomfördes i juni .
Huvudsyftet med Nepalresan var att undersöka förutsättningarna för ett utbildningsprojekt med Female Health Care Volunteers (FHCV) och på denna väg eventuellt kunna minska förekomsten av ”Early Childhood Caries” (ECC).
ECC har blivit ett skenande problem i många länder och är i somliga delar av världen den främsta anledningen till missade skoldagar. Då barnens tänder redan är gravt karierade vid skolstart var tanken att utbilda FHVC som redan idag har hälsoinriktade uppgifter i sina byar; såsom att ge vaccinationer, dela ut vitaminer med mera.
Under två dagar hölls utbildning för 50 kvinnor i staden Biratnager i östra Nepal. Detta kunde genomföras tack vare engagerade lokala tandläkare och personal då utbildningen var tvungen att ske på hemspråket nepali.


Även föreläsningar på tandläkarhögskolan och för lokala tandläkare genomfördes samt ett skolprojekt med screening, behandling, undervisning samt utdelning av tandborstar och tandkräm. Denna skola kommer även att fortsättningsvis sponsras med tandkräm och tandborstar.


I Kathmandu ägnades en dag åt deltagande i ett Safe motherhood- program då både kvinnor och barn screenades. De fick tandborstar och information och blev erbjudna gratis fortsatt vård hos en lokal tandläkare som är ordförande i Manang Women Empowerment Group. Manang är ett isolerat område i Nepal med konstant brist på vårdpersonal. Det finns en välutrustad tandklinik i området men den är mycket sporadiskt bemannad. Tillsammans med denna grupp planeras nu ett projekt i Manang district i Nepal. Mera om detta kan ni framöver läsa på vår hemsida.

Efter drygt två veckor i Nepal fortsatte resan upp till Ladakh med deltagande i ett ”dental camp” organiserat genom http://himalayanhealthproject.org/ som vi i TLUG samarbetar med genom att förmedla intresserade tandläkare.
Ni som är intresserade att följa med till Nepal nästa gång kommer hitta information på vår hemsida om hur projektet kommer att utformas. Preliminär tid för projektet är oktober 2016 med tanke på optimala väderförhållanden. Eventuellt kommer det även att bli en resa i april/maj.
Håll utkik på vår hemsida där mer information kommer att komma inom kort
/Tandläkare Lena Irwe